Het forum over de technische onderwerpen, het onderhoud, afstellen en reparaties.

Fiets laten opbouwen

rovar
Forum-lid
Berichten: 302
Lid geworden op: 20 jun 2018 14:17

rovar 11 mar 2021 00:03

En het grote voordeel om niet zelf op te bouwen maar de FM laten doen is het specialistisch gereedschap dat je nodig hebt en voor de eerste keer moet aanschaffen. Denk aan bottom bracket pers, pad richter, liner snijtang, en al het andere gereedschap specifiek voor de groep en het merkframe. Dat kan in de honderden euro's lopen. Maar als je het eenmaal hebt kun je blijven knutselen. Ik ben het met ypuh eens dat ik geen behoefte heb om andermans fietsen op te bouwen, al help ik zo nu en dan anderen om bijv. een BB te vervangen.

Keezx
Forum-lid HC
Berichten: 9745
Lid geworden op: 05 mar 2016 01:05

Keezx 11 mar 2021 00:27

Ja ja "het grote voordeel"
Is toch allemaal flauwekul joh.
Ik wil wel een fotootje plaatsten van de paar dingetjes die ik heb en waarmee ik alles d0e.
Is nog niet eens een uurtje werk van de "FM"waard.
Ervaring en improvisatievermogen, DAT maakt het verschil.
Herhaal dit niet onnodig
Ik herhaal , herhaal dit niet onnodig

Gebruikersavatar
Coburn
Forum-lid
Berichten: 30
Lid geworden op: 17 dec 2020 12:36
Locatie: Groningen

Gebruikersavatar Coburn 11 mar 2021 06:40

@Keezx; Volgens mij geeft TS zelf aan niet zo handig te zijn, in dat licht bezien lijkt me wat @rovar zegt geen "flauwekul".
Ik ben overigens wel benieuwd naar dat fotootje, en dan vooral naar je oplossingen voor zaken waar je anders (merk)specifiek gereedschap voor nodig had gehad. Maar dat is misschien iets voor een apart topic.

japiecarbon
Forum-lid HC
Berichten: 5231
Lid geworden op: 09 jan 2007 23:05

japiecarbon 11 mar 2021 07:10

Noem eens een voorbeeld van merkspecifiek gereedschap?

Gebruikersavatar
Douglas
Forum-lid
Berichten: 2338
Lid geworden op: 18 okt 2014 18:16

Gebruikersavatar Douglas 11 mar 2021 07:19

Alle tools die je nodig hebt voor het opbouwen heb je ook nodig voor onderhoud. Die investering verdien je dus snel terug. Zeker als je relatief veel fietst.

Maar ik heb niet de indruk dat TS zelf de fiets wil opbouwen. En als je er geen vertrouwen in hebt dat je het zelf kunt moet je het vooral ook niet doen. Al zou ik je dan adviseren om eens een cursus te doen. Dan ben je in ieder geval in staat om het meest voorkomende onderhoud zelf te doen (ketting, cassette, bottom bracket, kabels vervangen). En als je dat eenmaal kunt kun je ook zelf een fiets opbouwen.

Persoonlijk vind ik het wel belangrijk om zelf precies te weten hoe alles werkt en in elkaar zit. Maar ik ken er ook genoeg die het geen niets interesseert en zonder schroom een fiets naar de FM brengen voor een nieuwe ketting.
o'7o

Gebruikersavatar
vincent75
Forum-lid
Berichten: 2288
Lid geworden op: 19 mei 2008 22:24

Gebruikersavatar vincent75 11 mar 2021 08:02

Met dit pokken weer zou ik er met gemak een hele dag over doen. Kacheltje aan, goed stukje muziek in de ruimte, lekkere lunch tussendoor, af en toe eens kijken naar die mooie kalender aan de muur en vanaf een uurtje of 15:00uur eens beginnen aan een lekker wijntje/bier met wat grabbel voer.
Ik bin moar een eenvoudige boerenlul, en doar schaam ik mien niet veur!

fietsvriend
Forum-lid
Berichten: 866
Lid geworden op: 15 okt 2008 23:17

fietsvriend 11 mar 2021 09:05

Ik denk er stiekem aan om een Open U.P. te kopen. Die zijn alleen als losse frames te krijgen. En dus moet die opgebouwd worden. Voor mijn budget een duur frame. Vandaar dat ik eens aan het tellen ben waar ik op uitkom. Kon nergens een indicatie vinden wat bouwen kost, daar komt de vraag vandaan.
Ik wil graag meer zelf doen dan dat ik nu doe (echt alleen de basics), maar een complete fiets bouwen gaat me echt boven de pet. Bovendien valt 200 a 300 euro wel mee op het totaalbedrag als je alles optelt. En daarbij weet ik dan dat het goed gebeurt.
Michiel

jwkeij
Forum-lid
Berichten: 2182
Lid geworden op: 16 jan 2013 15:06

jwkeij 11 mar 2021 09:59

Ik zou alles aanschaffen en erop schroeven wat je kan.
Die Open heeft een pressfit bracket toch? Dan snap ik dat je dat aan de fietsenmaker over wilt laten. Maar de rest zou je makkelijk zelf kunnen doen. Leuk en leerzaam.
WiND - 56 - / Waltly - Expedition Overlander

Gebruikersavatar
rene
Forum-lid HC
Berichten: 7345
Lid geworden op: 16 okt 2004 12:53

Gebruikersavatar rene 11 mar 2021 10:18

fietsvriend schreef: 11 mar 2021 09:05 Bovendien valt 200 a 300 euro wel mee op het totaalbedrag als je alles optelt. En daarbij weet ik dan dat het goed gebeurt.
Ik denk dat de gemiddelde fietsenmaker gewoon een "RUKKER" is die veel geld wil verdienen. Ook de zogenaamde ATB en race specialisten. Ik heb hier al diverse fietsen in handen gehad waarbij er meer kapot was gemaakt dan de klant lief had. Of de beste monteur een liter wodka op had weet ik niet.

Crankboutjes niet vastgedraaid waardoor stuk crank afgebroken ( Campagnolo SR ) - lagers die kapot waren niet gemerkt ( body ) - derailleur kooi vast en vol met zooi ( leuk als je in België aan het fietsen bent ) - Vork expander niet goed vast en dan toch maar de stuurpen zo vast klemmen. Nog zo eentje : Momentsleutel ... nee die heb ik niet nodig - ik doe het op gevoel :lol: :lol: :lol: ...

Bovengenoemde zaken zijn van fietsen die ik achteraf heb binnen gekregen - waarbij er door een " gerenomeerde " ATB en race specialist werkzaamheden waren uitgevoerd. Onthou 1 ding : je bent gewoon een nummer waar ze geld aan willen verdienen. zeker nu zijn 3 tot 4 weken wachttijd normaal ivm de fiets hype.

Mijn fietsen en nu ook een hoeveelheid van collega's en kennissen ziet geen FM meer - maar brengt de fiets bij mij op afspraak. Zo heb ik ook geen wacht tijden - staat het huis niet vol. Ook neem ik mn tijd er voor om het goed te doen ( of het nu 3 uur is of 5 uur ) goed is goed want ik verdien er niets mee - huur is er niet van afhankelijk - ik heb geen personeel.
Life is too short for not riding tubulars..euhhh tubeless :mrgreen:

Gebruikersavatar
havana
Forum-lid HC
Berichten: 28526
Lid geworden op: 22 jun 2006 10:54

Gebruikersavatar havana 11 mar 2021 10:30

rovar schreef: 11 mar 2021 00:03 En het grote voordeel om niet zelf op te bouwen maar de FM laten doen is het specialistisch gereedschap dat je nodig hebt en voor de eerste keer moet aanschaffen. Denk aan bottom bracket pers, pad richter, liner snijtang, en al het andere gereedschap specifiek voor de groep en het merkframe. Dat kan in de honderden euro's lopen. Maar als je het eenmaal hebt kun je blijven knutselen. Ik ben het met ypuh eens dat ik geen behoefte heb om andermans fietsen op te bouwen, al help ik zo nu en dan anderen om bijv. een BB te vervangen.
Je overdrijft behoorlijk. Een kniptang, een BB pers en een patrichter koop je voor een paar tientjes per stuk. Heel veel meer heb je bij een moderne fiets niet nodig buiten standaardspul zoals een inbus- en Torxset die de meeste mensen al in huis hebben.

Vind je dat allemaal te duur kun je ook zelf iets knutselen, al raad ik dat niet aan. Een winterpeen kan je ook snijden met een aardappelschilmesje, maar met een goed koksmes gaat het zo veel fijner.

Keezx
Forum-lid HC
Berichten: 9745
Lid geworden op: 05 mar 2016 01:05

Keezx 11 mar 2021 10:37

fietsvriend schreef: 11 mar 2021 09:05 CUT
Ik wil graag meer zelf doen dan dat ik nu doe (echt alleen de basics), maar een complete fiets bouwen gaat me echt boven de pet. Bovendien valt 200 a 300 euro wel mee op het totaalbedrag als je alles optelt. En daarbij weet ik dan dat het goed gebeurt.
Ik zou er, als je het toch al van plan bent, gewoon maar aan beginnen en zorgen voort een backup plan in de vorm van iemand die bij de knelpunten assisteert en adviseert.
Paar tientjes voor wat spullen en je komt tot 90% klaar.
Zoals rene terecht opmerkt, er is geen enkele vorm van garantie op goed werk als je het uitbesteedt.
Herhaal dit niet onnodig
Ik herhaal , herhaal dit niet onnodig

rikkert
Forum-lid HC
Berichten: 4415
Lid geworden op: 29 aug 2007 21:58
Locatie: N-H

rikkert 11 mar 2021 10:49

Naast wat gereedschap (inderdaad tientjes), heb je tijd en zin nodig. En verder is youtube je vriend. Ik kan me voorstellen dat je er gewoon geen zin in hebt, alhoewel je aangeeft dat je meer zelf wilt doen. Gewoon op je gemak werken, niet haasten, en het lukt echt iedereen. Maar anders inderdaad een fm vragen. Sommigen werken gewoon met werkplaatstarief en aanleveren van materiaal, sommigen willen alleen eigen materiaal leveren. Snap ik ook wel.
Keezx schreef: 11 mar 2021 10:37 je komt tot 90% klaar.
:-) dat lijkt me echt heel naar, lol
Time flies like an arrow; fruit flies like a banana.

Plaats reactie