Daar de fiets die ik momenteel in gebruik hem nog ouders is dan ikzelf ben (en dus nog schakelsysteem op de buis) en deze ook te groot is, wordt het tijd dat ik eens een nieuwe/eigen fiets aanschaf. Hiervoor ben ik gisteren naar twee fietshandelaren geweest en heb ik mezelf ook op laten meten om een idee te krijgen welke framemaat ik moet nemen.
Om ten eerste antwoord te geven op de vragen uit de FAQ: ik ben 1.77 m en weeg 75 kg, dat is dus aan de zware kant maar ik hoop in het komende jaar wat scherper te kunnen gaan staan qua gewicht. Momenteel fiets ik puur recreatief (normaal 1-2 keer per week, in de zomer zo vaak mogelijk), maar ik wil bij voorkeur een fiets waarmee ik in de toekomst (over een paar jaar) eventueel wedstrijden zou kunnen rijden. Ik woon in een redelijk heuvelachtig gebied van Nederland en waarschijnlijk zou een compact-afstelling ideaal zijn, zeker omdat ik met de fiets ook op vakantie in het buitenland de bergen in wil kunnen gaan. Mijn budget ligt rond de 1000 euro, paar honderd euro erboven wil ik er wel voor uitgeven als ik dat het waard vind.
Hieronder staan de resultaten van de meting, hopelijk kunnen enkelen van jullie mij op basis hiervan een goed model aanraden. Mij is door de verkoper verteld dat vooral de afstanden van zadel tot trapas en van zadel tot stuur van belang zijn en hij raadde op het eerste oog framemaat 54 aan.

Ten eerste heb ik op een Trek Emonda (54) en daarna een Cube (Attain?) (53) in de winkel een aantal rondjes gefietst. De verkoper zei dat mijn houding op de Cube beter was dan op de Trek, vooral vanwege de afstand van zadel tot stuur (resp. 83 en 80 cm, waar volgens de opmeting 81 ideaal zou zijn) en de Cube voelde ook wel wat beter aan, maar de verkoper vond nog dat ik niet ideaal op de Cube zat en de afstand die ik heb gefietst was ook te kort om voor mezelf te kunnen voelen of dat geen goede houding was. Hij heeft toen nog het zadel van de Trek wat anders proberen af te stellen, maar ik merkte niet erg veel verschil.
Bij de tweede fietsenhandel heb ik wat rondgekeken, maar die had wat minder modellen in mijn prijsklasse. Wel had hij nog een tweedehands carbon Trek Madone 4.7 (54) uit 2010 staan (met Ultegra-afstelling en ingebouwde cadansmeter, daarnaast hoef ik dan ook geen fietscomputer en pedalen meer te kopen) voor 1000 euro. Hier heb ik op straat een groter rondje kunnen maken. Nadelen: ten eerste was het een triple en ik heb hier wat meer tijd gehad om te experimenteren met het schakelen en dat ging niet helemaal soepel, vooral het voorblad. Ik weet niet of het kwam doordat ik totaal niet gewend ben aan het schakelsysteem aan de remmen, doordat de fiets al een tijdje stil heeft gestaan of dat het schakelsysteem niet meer helemaal goed was. Ik heb er niet genoeg verstand van om te kunnen zien of er verder veel aan markeerde, maar de verkoper zei dat er op het eerste oog niets aan mankeerde maar dat ze hem nog helemaal na zullen lopen voordat ze hem verkopen. Bovendien heeft er dus geen prof naar kunnen kijken of ik goed op deze fiets zat en had ik geen meetlint bij om even de drie eerder genoemde belangrijkste lengtes te kunnen meten.
Nu ben ik een mooiweerfietser en zal ik dus minder baat hebben bij een Ultegra-afstelling, maar ik weet dus niet of dit een goede deal is die ik misschien niet moet laten lopen. Ik hoor graag tips van andere modellen die mijn lichaamsbouw passen die ik misschien eens ergens op moet zoeken om uit te proberen en eventueel ook advies over de tweedehands fiets. Als jullie nog extra vragen hebben, beantwoord ik ze graag.
Bij voorbaat dank.