Jean-Paul van Poppel (50) heeft in de Tour de France een dubbelfunctie bij Vacansoleil-DCM. De voormalig topsprinter zal naast de rol van ploegleider ook de vaderlijke rol voor zijn zoons Boy (25) en Danny (19) op zich nemen.

Door Charlie Bootsman

“Het is heel bijzonder dat ze beiden in de ploeg zitten, het moet nog even tot me doordringen. Voor Danny is het gezien zijn uitslagen terecht, maar van zijn leeftijd is wel iets te zeggen”, toont Van Poppel senior zich realistisch tegenover NUsport.

Het management van Vacansoleil heeft Van Poppel, die zelf negen Touretappes won, toestemming gevraagd om de jongste wielertelg mee te nemen. “Ik heb daar eens over nagedacht en realiseerde me dat hij een behoorlijke body heeft en in etappekoersen alle dagen beter werd. Ik dacht: laten we het gewoon proberen.”

Hij wil echter niet van de tiener verlangen dat de Tour wordt uitgereden. “We gaan niet eisen dat hij in Parijs komt. Ik denk dat iedereen dat wel snapt. Ik kan me wel voorstellen dat na een week het kaarsje uit zal gaan bij hem. Daar moeten we niet op wachten, we moeten er op tijd bij zijn, alles monitoren wat er met zo’n jongen gebeurt.”

Jongensdroom

Toch denkt vader Van Poppel, die samen met Aart Vierhouten tweede viool speelt achter eerste ploegleider Hilaire Van der Schueren, dat Danny zeker een rol kan spelen in de finales van de eerste week. “Alleen meerijden is niet genoeg. Hij is in de sprint één van onze beste mannen en kan ook makkelijk de bergen over.”

“Er zijn behoorlijk wat sprints. Ik geloof dat Omega Pharma-QuickStep met Mark Cavendish negen massasprints heeft geteld. Dan moet je zorgen dat je op dat punt de beste mannen meeneeemt. Bovendien is de ploegentijdrit één van zijn specialiteiten. Het is mooi dat hij de kans krijgt van dit team. Het is een jongensdroom.”

Hij hoopt dat meningen van mogelijke critici, die het wellicht onverantwoord vinden een jongen van negentien mee te nemen, worden gelogenstraft. “De sport is anders dan tien jaar geleden. Ik durf zelfs te zeggen dat de Vuelta en de Giro de laatste jaren zwaarder zijn dan de Tour. Er zijn geen ritten boven de driehonderd kilometer meer.”

“In het verleden waren teams gewend om met renners van begin twintig richting de Ronde van Spanje te gaan. Als zo’n jongen er niet goed doorheen komt, is het seizoen bijna afgelopen. Wij hebben gewoon heel veel geloof in Danny. Je kunt zeggen wat je wilt, maar op resultaat en kracht heeft hij het verdiend.”

Registers

De Raboploeg koos er in het verleden vaak voor om lang te wachten tot renners werden losgelaten in de Tour. Toptalent Wilco Kelderman (22) zal ook dit jaar niet van de partij zijn bij Blanco in Frankrijk. “Zij hebben altijd een behoorlijke selectie gehad. Ik denk dat dat ook wel meetelt.”

“Wij hebben dit jaar, ik moet dat misschien niet hardop zeggen, geen vet seizoen gehad. Natuurlijk heeft zijn leeftijd ons ook stof tot nadenken gegeven en hebben we gedacht aan de reacties van buitenaf. Uiteindelijk hebben we met zijn allen gezegd: we willen dit en we gaan het gewoon doen.”

De risico’s die Vacansoleil wellicht neemt met Danny van Poppel ondermijnen de ambities van de formatie in de Tour niet. Er moet in de belangrijkste wielerkoers ter wereld een nieuwe sponsor gevonden worden. “Ik denk dat er wel een ‘moetje’ achter staat. We hebben alle registers opengetrokken.”

© NUsport/Charlie Bootsman