Ik heb gisteren een FAQje in elkaar gedraaid, resultaat van vele uren Googlen en lezen. Hopelijk heeft iemand er iets aan. Opmerkingen welkom.
Edge 800 FAQ

800 is wat minder lomp
snellere processor
(deels) touchscreen ipv. joystick
geheugen voor 200 waypoints ipv. 100
(iets) groter scherm

A. Garmin Edge 800
B. Garmin Edge 800 + snelheids/cadanssensor
C. Garmin Edge 800 + snelheids/cadanssensor + CityNavigator Europe

Standaard is een basiskaart geïnstalleerd, de meeste gebruikers zullen deze echter te beperkt vinden. De CityNavigator kaarten van Garmin zijn erg goed, maar hebben als nadeel dat ze geen aparte fietspaden kennen. Met name in Nederland, maar ook in Duitsland is dit een groot nadeel. Daarnaast is CN niet gratis. Een alternatief dat wel gratis is, is de Open Street Map. De kwaliteit van deze kaart is in Nederland beter dan CN; in het buitenland is CN vaak beter.
Overigens is het mogelijk meerdere kaarten tegelijk op je Garmin te hebben. Tijdens het fietsen kan eenvoudig gewisseld worden.

Het loggen en evt. achteraf uitlezen van een rit
A --> B navigatie (zoals bij TomTom)
Het rijden van een zelf vooraf uitgestippelde route
Het narijden van een eerder gereden rit, van jezelf of van iemand anders

Garmin maakt er een traditie van vele pakketten tegelijk te produceren, dat maakt het er niet altijd overzichtelijker op.
Officiële Garmin-software
Mapsource (PC)
Programma om zelf routes en tracks uit te zetten. Meest uitgebreide programma voor fietsers voor de PC.
Basecamp (PC & Mac)
Vergelijkbaar met Mapsource, maar dit programma is ontwikkeld voor uiteenlopende Garmin-apparaten (o.a. ook voor wandelen) en kan ook omgaan met 3D-kaarten. Op de PC duidelijk minder geschikt voor fietsen dan Mapsource. Op de Mac is dit de beste optie, al is de PC versie van Mapsource beter.
Roadtrip (Mac)
Programma om zelf routes/tracks uit te zetten. Zeer beperkt. Op de Mac is Basecamp de betere keuze.
Trainingcenter (PC en Mac)
Programma om de Garmin mee uit te lezen en trainingsdata bij te houden.
Garmin Connect (online, met browser-plugin)
Online community-based versie van trainingscenter. Werkt met een browser plug-in die beschikbaar is voor vrijwel alle browsers, voor zowel Mac als PC.
Niet-officiële software
Op diverse websites kun je vele GPS-files vinden en deze ook zelf tekenen. De meest bekende zijn GPsies, Biketoaster en RouteYou. Alhoewel het soms ook mogelijk is je eigen creaties als route op te slaan, is het aan te raden met deze sites alleen tracks te tekenen. Routes altijd via Mapsource of Basecamp maken en dan alleen op precies dezelfde kaart als die op je Garmin staat. Ook belangrijk: herberekening uitzetten.

Kaartmateriaal dien je in het .IMG formaat in de map Garmin op de externe microSD te zetten (evt. zelf aanmaken indien niet bestaat). Deze is niet meegeleverd wanneer je bundel A of B koopt. Aangeraden grootte: min. 4 GB.

Hier vind je een handleiding in PDF. Forumlid Moustache heeft nog een uitgebreidere handleiding geschreven.

Om een kaart in MS of BC én op je Garmin te gebruiken moet je deze 2x installeren; één keer op de Garmin (zie hierboven) en één keer op je PC of Mac. Voor je PC/Mac heb je weer een ander bestand nodig dan het .IMG bestand dat je voor je Garmin nodig hebt.

CRS = track of course
TCX = nieuwere versie van CRS
GPX = route*
GDB = eigen formaat van Mapsource
FIT = eigen formaat waarin de Garmin 800 GPS-bestanden omzet
* !! Op GPsies kom je vaak de formaten 'GPX Track' en 'GPX Route' tegen. Beide sterk af te raden. Tracks of courses kun je het best als TCX naar je Garmin sturen. Routes moet je nooit rechtstreeks van internet op je Garmin zetten, maar eerst inladen in Mapsource of Basecamp. Wil je ze toch gebruiken, zet dan aanwijzingen én herberekenen af, zodat je alleen een lijn op het scherm ziet.

Een track is een lijn op het scherm zonder aanwijzingen. In principe heb je hiervoor niet eens een kaart nodig. Als je wel een (relevante) kaart geïnstalleerd hebt, dan tekent de Garmin de lijn in de kaart. Een course is simpelweg een track met daarin optionele informatie zoals de virtuele partner. Een route is zoals bij TomTom; je krijgt aanwijzingen, over 100m links, etc. Daarnaast zie je ook een lijn op de kaart.

Dat is zeer persoonlijk, beide hebben voordelen. Voordeel van een track is: je kunt m direct van t internet afplukken en nafietsen. Een track is ongevoelig voor fouten en/of verschillen in kaartmateriaal. Nadeel: je krijgt geen aanwijzingen, dus je moet de kaart constant op t scherm laten staan. Bij een route hoef je in principe minder op te letten, de aanwijzing verschijnt vanzelf op het scherm. Nadeel van een route: alhoewel je deze in theorie zo van het net kan plukken is dat sterk af te raden door mogelijke verschillen in kaartmateriaal en instellingen. Daarom dien je een route altijd zelf in bijv. Mapsource in te laden.

Tracks kun je importeren in Mapsource of Basecamp in het TCX formaat. Deze kun je vervolgens overtrekken met de routing-tool. In Basecamp kun je een track zelfs met één druk op de knop omzetten naar een route. Je hebt dan wel kans dat de route niet precies hetzelfde spoor volgt als de track, aangezien de route die berekend wordt afhangt van het kaartmateriaal en je instellingen (vermijd onverharde wegen etc).
!! De online convert-tool van GPsies biedt ook de mogelijkheid een track om te zetten in een route, maar dit is sterk af te raden. GPsies zet de track namelijk om in honderden waypoints en hiermee kan de Garmin in de praktijk niet veel (max. is sowieso 200).

Basecamp kan een route gewoon opslaan als TCX. Mapsource kan dit niet; de snelste methode is dan opslaan als GPX-file en deze vervolgens converteren naar TCX of CRS via de online convert-tool op GPsies.

Dat kan automatisch, via Mapsource of Basecamp, via de optie Send to GPS. Handmatig kan ook; je dient dan het bestand (bijv. GPX of TCX) handmatig te kopiëren naar de map Newfiles op de Garmin.
Sommige sites (waaronder Gpsies.com) bieden de mogelijkheid GPS-files direct naar de Garmin te versturen m.b.v. een browser plug-in. Let hierbij op dat je deze optie alleen gebruikt voor tracks/courses (TCX formaat) en niet voor routes. Routes altijd eerst zelf importeren Mapsource / Basecamp.

Iedere band die het ANT+ protocol gebruikt. Polar-banden dus NIET. De Polar-band doet het wel als je het Garmin-blokje er op klikt.

De Garmin-band is vrij gevoelig voor klapperende shirts. Monteer de band iets lager dan je gewend bent.
v1.3